Dokąd należy zwrócić się o wierzytelność? Do banku czy instytucji pożyczkowej?

Ogólnie o uzyskiwaniu akcesoryjnych środków pieniężnych w formie wierzytelności mówi się że jest to zapożyczenie albo kredyt. Tymczasem należy oddzielić te dwa pojęcia - przypisując im w związku z tym instytucje u których staramy się o zastrzyk pieniężny.

Po pierwsze o pożyczkę ubiegamy się jedynie w instytucjach pozabankowych - na ogół są to prywatne działalności czy też jednostki mające wystarczający kapitał. Umowa obowiązuje opierając się o o KC. Za to mówiąc o kredytach - powinniśmy kojarzyć z tym sformułowaniem jedynie banki i SKOK-i funkcjonujące na podstawie prawa bankowego. W tym wypadku finanse na kredyt wypłacane są ze środków zdeponowanych przez innych klientów.

Niejednokrotnie na przeszkodzie wzięcia kredytu bankowego staje identyczna sprawa. Banki muszą wiedzieć na co potrzebne są nam finanse o które się ubiegamy i chcą posiadać wgląd do adaptacji naszego zamiaru kredytowego. Jeżeli mowa o pożyczkach w innych instytucjach - nie podajemy celu uzyskiwania pożyczki. Do tego pieniądze mogą zostać wypłacone nam w postaci gotówki albo przelewu. System bankowy natomiast oparta jest wyłącznie na przelewach na podane konto klienta.

W jaki sposób są sporządzane umowy w obu formach zaświadczania usług kredytowych? Wypada rozpocząć od tego, że umowy różnią się od siebie znacznie. Umowa o pożyczkę może pozostać zapisana lub zawarta utnie (poniżej kwoty 500zł). Obie strony mają tu znaczące pole do negocjacji, ponieważ spisując umowę wolno określić również czas spłaty pełnej wierzytelności jak i cenę całkowitej pożyczki. W dodatku kredytodawca nie bada swojego wierzyciela w Biurze Informacji Kredytowej. W ten sposób pożyczka daje obszerne pole manewru i autonomię.

Kredyt który udostępnia nam bank jest regulowany podpisaną przez obie strony w umowie, pod rygorem zerwania w momencie niedotrzymania warunków z jednej ze stron. W tym momencie określane są zasady i okres uregulowania całego zobowiązania, a także tak konstytutywne elementy jak prowizje i opłaty. Na umowie pierwotnej znajdują się także zasady zmian warunków tejże umowy.